Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Vinařství Ampelos


Nazwa winnicy – Ampelos związana jest z ampelografią, czyli nauką zajmującą się badaniem winorośli. W nieco bardziej anegdotycznej odsłonie nawiązuje też do Ampelosa - młodego człowieka, który według mitologii greckiej był największym faworytem Dionizosa (Boga wina) bowiem jego imię oznaczało winorośl. Z tego tytułu Dionizos obdarował wybrańca winną latoroślą, zwisającą z gałęzi młodego wiązu. Kiedy Ampelos chciał zebrać owoce, wdrapując się na drzewo, cała roślina na niego runęła uśmiercając bohatera. Z rozpaczony Dionizos przemienił wybrańca w gwiazdozbiór, dzięki czemu pozostał on „wiecznie żywy”.

AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, choć formalnie istnieje od 1993 r., stanowi kontynuację powstałego w 1895 r. najstarszego w Republice Czeskiej i jednego z najstarszych na świecie instytutów badań nad winoroślą. Ściśle współpracuje z czołowymi ekspertami w dziedzinie uprawy roślin i produkcji wina z kraju (Instytutem Badawczym Roślin w Pradze) i z zagranicy (Włoch, Niemiec). W 2003 r. zakończono tu program badań nad oryginalnymi, morawskimi odmianami winorośli. Ośrodek zajmuje się również zgłębianiem problemów sanitarnych, związanych z uprawną sadzonek, w tym ich uodpornieniem na choroby i szkodniki.\

Na powierzchni 53 ha występuje 35 odmian białych i czerwonych, jednakże pod marką Ampelos wytwarzana jest ograniczona ilość win z wybranych szczepów, z których mogą powstać wina najwyższej jakości. Pozostałe uprawy przeznaczone są na cele badawczo-rozwojowe.

Sama winnica położona jest w gminie Vrbovec, podregionie Znojmo na wysokości 220-245 m.n.p.m. Winogrona zbierane są ręcznie, wino po fermentacji dojrzewa w dębowych beczkach.

W ofercie winnicy znajdują się wina z ponad 15 białych odmian winorośli w tym, Aurelius, Chardonnay, Hibernal, Pálava, Rulandské Bílé, Ryzlink Vlašský, Veltlínské Zelené oraz 6 czerwonych: Modrý Portugal, Svatovavřinecké (St. Laurent), Zweigeltrebe (Zweigelt), Rulandské Modré (Pinot Noir/ Spätburgunder), Cabernet Sauvignon oraz Merlot.

Jeśli jesteś ciekawy jakie efekty daje praca naukowa nad winoroślą wybierz  z naszej oferty wina Ampelos, które zaskoczą Cię wyjątkową ekspresją owocu i przyjemną kwasowością, za którą kryje się subtelna nuta słodyczy.