Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Villa Melnik


Właściciel - Nikla Zikatanov – urodził się w wiosce naprzeciwko winnicy – Kapatovo, w rodzinie z wieloletnią tradycją uprawy winorośli. Postanowił poświęcić drugą część swojego życia na” powrót do korzeni” i zbudowanie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Wraz z żoną założył winnicę i wybudował winiarnię. Zasadzili rdzenne oraz międzynarodowe odmiany winorośli działając z misją przywrócenia sławy wina Melnik i doprowadzenia do renesansu tego regionu. W 2015 r. po 7 latach nauki i pracy za granicą Militza - córka właścicieli - również dołączyła do zespołu, pomagając stworzyć nowoczesną legendę Melnika. Dzisiaj Wine Celler Melnik posiada 30 hektarów winnic.

Znajdują się one na terenie dwóch masywów w pobliżu legendarnej, winiarskiej stolicy Bułgarii – miasta Melnik. 20 ha upraw znajduje się w rejonie Mindalo nieopodal miejscowości Vinogradi, kolejne 10 ha naprzeciwko winnicy w obszarze zwanym Beli Breg przylegającym do wioski Harsovo. Pierwsze nasadzenia zostały przeprowadzone w 2004 r. i objęły krzewy odmian czerwonych: Melnik, Ruen i najstarszą tracką winorośl Mavrud, jak również międzynarodowe - Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, Sangiovese oraz białych: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viogier oraz lokalne Tamayanka, Keratsuda i Misket.

W Villa Melnik wierzy się możliwości lokalnych odmian winorośli. Powstające tu cuvee szczepów rodzimych oraz międzynarodowych związane są z poszukiwaniem prawdziwej ekspresji terroir Melnik. Naturalne i klimatyczne uwarunkowania regionu należą do najlepszych dla produkcji wina w Bułgarii. Jest to jej najcieplejsza i najbardziej słoneczna część. Występuje tu klimat śródziemnomorski z 224-dniowym sezonem wegetacyjnym, przy braku jakichkolwiek zanieczyszczeń środowiska. Winorośl uprawiana jest na pagórkowatym terenie z wystawą południową. Winniceotulane przez delikatną bryzę, schodzącą z otaczających wzgórz Pirin, Belasitsa i Slavyanka, która w sposób naturalny je osusza i zapobiega utrzymaniu nadmiernej wilgoci, co mogłoby negatywnie wpłynąć na grona.

Na wyjątkowe terroir tego regionu składają się piaszczyste gleby, zapewniające dobry odpływ wody, jak również wapienne i wulkaniczne osady z już wymarłego, pobliskiego wulkanu Kojuh. W winnicy nie używa się nawozów sztucznych, produkcja odbywa się z wyjątkowym poszanowaniem natury i biologicznej czystości tutejszych ziem.

W 2013 r. otwarto nowoczesną, 3-piętrową winiarnię. Piwnice wykopane są na piaszczystym wzgórzu. Także w tym projekcie położono nacisk na jakość, bowiem proces produkcji jest tak zorganizowany, że przepływ wina odbywa się za pomocą siły grawitacji przez 3 poziomy budynku. Poza wyjątkową oszczędnością energetyczną, metoda ta pozwala delikatnie traktować wino, bez stwarzania niepotrzebnego stresu na winogronach, co umożliwia utrzymanie naturalnej struktury wina. Starzenie najlepszych win odbywa się w podziemnych tunelach, które wchodzą głęboko w piaszczyste wzgórza za winiarnią. Tunele te utrzymują stałą temperaturę i wilgotność przez cały rok.

Wina produkowane są w 3 liniach, wzbogaconych winami specjalnymi - produkowanymi w limitowanej ilości (Orange wine, Sweet Wine, Aplauz Premium Reserve).
Family Tradition – to wina codzienne, podstawowe, które potrafią jednak zaskoczyć jakością, bogactwem aromatów wynikającym z niezwykłego terroir Villa Melnik. Świeże i owocowe. Do picia na co dzień. Część dojrzewa w dębowych beczkach, część w stalowych tankach. Z całą pewnością pokazują one, że wina w przystępnych cenach mogą dać zdecydowanie więcej ekspresji, niż wiele bezimiennych, „produkowanych w laboratoriach” win marketowych. Bergule – obejmuje wina białe, różowe i czerwone. Białe fermentowane w dębowych beczkach, czerwone starzone w dębie przez co najmniej 3 miesiące. Nadaje im to wyraźnej krągłości, nie przytłaczając naturalnych aromatów płynących z poszczególnych odmian winorośli, wykorzystywanych do produkcji win.

Aplauz – topowe wina, jednoodmianowe, produkowane z najlepszych gron. Dojrzewające przez 12 miesięcy w nowych, dębowych beczkach. Pełne ciała, wyjątkowej struktury, z dużym potencjałem starzenia. Wina, które są wyrazem uznania (stąd nazwa - Aplauz) dla całego zespołu Villa Melnik. Zostały docenione i wyróżnione podczas wielu konkursów winiarskich, takich jak: Decanter World Wine Awards - UK, Mundus Vini - Germany, Mondaiales des Vins – Canada, The Balkans International Wine Competition.