Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Gere Tamás és Zsolt Pincészete


Winiarnia Gere Tamás és Zsolt Pincészete została założona w latach 80-tych XX wieku przez Tamása Gere. Obecnie prowadzona jest przez jego syna Zsolta Gere35-cio hektarowa winnica położona jest na najlepszych siedliskach regionu Villány, w którym występuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się najcieplejszą w kraju wiosną, gorącymi latami i łagodną zimą. Spore nasłonecznienie oraz ciepłe prądy powietrzne znad Morza Śródziemnego wpływają na długi okres wegetacyjny, sprzyjający uzyskiwaniu zbiorów najwyższej jakości. Przeważają gminy lessowe i gliniaste, z domieszką dolomitu i wapienia.

Uprawiane są tu zarówno odmiany lokalne (Olaszrizling, Kékoportó (Portugieser) i Kékfrankos), jak i międzynarodowe (Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, and Merlot). Szczególny nacisk jest jednak kładziony na wina powstające ze szczepów Hárslevelű, Kadarka oraz Cabernet Franc, który stał się flagową odmianą regionu Villány.

Winogrona po zbiorach trafiają do piwnicy w Nagyharsany oddalonej o 7 km od Villány. Tam grona poddawane są specjalnej selekcji po czym, w przypadku białych odmian, trafiają do stalowych tanków, natomiast czerwone fermentują i dojrzewają w 500 litrowych beczkach z dębu węgierskiego.

Wina wytwarzane są w 2 głównych liniach: Tamás Gerewina klasyczne, powszechnie znane, lekkie, aromatyczne, świeże i owocowe - stanowią ok 80% produkcji. Seria Gere Tamás & Zsolt to wina klasy premium, produkowane tylko w najlepszych latach. Obecnie w jej skład wchodzi 7 etykiet win odmianowych, produkowanych w ograniczonej ilości. Wina te dojrzewają w 20% w nowych beczkach w celu nadania im elegancji. Charakteryzują się wysoką jakością owocu, wielowymiarowością, idealnym balansem. Ofertę tą wzbogacają dwa wina flagowe: Aureus Cuvee - stanowiący mieszankę bordoską oraz Villány Franc - wytwarzany z gron Cabernet Franc pochodzących z najlepszych siedlisk regionu.