Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Domdechant Werner

Winnica Domdechant usytuowana jest w miejscowości Hochheim am Main, która należy do regionu winiarskiego Rheingau. W tym miejscu istnieje długa tradycja winiarstwa dzięki klasztorom, które już w dawnych czasach zajmowały się uprawą winorośli. Ta reputacja otworzyła winiarzom z Rheingau drzwi wszystkich wielkich siedzib szlacheckich. Obecnie region ten cieszy się szacunkiem na całym świecie dzięki Instytutowi Badawczemu Uprawy Winorośli, Sadownictwa i Ogrodnictwa w Geisenheim.

Winnica Domdechant ma ponad dwustuletnią historię, która zaczęła się w 1780 roku, gdy ojciec Dr Franz Werner, dziekan katedry w Mainz nabył od hrabiego Yorku winnicę w Hochheim. Dzisiaj winnica Domdechant należy do Niemieckiego Stowarzyszenia Najlepszych Winnic - VDP (Verband Deutscher Prädikats und Qualitätsweingüter) jest prowadzona przez dr Franza Michela Wernera i jego żonę oraz wspomagana przez ich córkę Catharinę Mauritz, która pracuje na winnicy, jako ósma generacja. Osiągnięciem dr Franza Michela Wernera są nie tylko światowej sławy, wyśmienite Rieslingi, ale i dość liczna rodzina składająca się z czwórki dzieci i ich małżonków oraz piętnastu wnuków.

Malownicze gospodarstwo położone jest w otoczeniu winnic z widokiem na ujście rzeki Men do Renu. W neoklasycystycznym dworku wybudowanym w 1864 roku, robi wrażenie pokój rodzinny ze starymi zdjęciami, imponującym księgozbiorem „białych kruków”, meblami w stylu biedermeierowskim - zawsze gotowy na uroczystości świąteczne, degustacje, imprezy rodzinne i winiarskie.

Ich credo to: „Jeśli chcesz osiągnąć wspaniałe rzeczy, musisz umieć się bez nich obyć”.
W uprawie winorośli zmniejszają plony, aby zwiększyć koncentrację słodyczy, aromatu i minerałów owocowych w winogronach. Uważają, że cierpliwość i spokój są dwiema ważnymi cechami dla winiarza.

Winnica Domdechant jak i inne należące do VDP przestrzegają swoich 8 żelaznych zasad:
 1. Produkują wina ze stylem i osobowością.
 2. Dążą do najwyższej jakości.
 3. Przywiązują wagę do pochodzenia jako najważniejszy wyróżnik jakości.
 4. Produkują wina w zgodzie z naturą.
 5. Uprawiają tradycyjne odmiany winorośli. 
 6. Rezygnują z ilości na rzecz jakości.
 7. Wina traktują ze spokojem.
 8. Zachowują swoją wielopokoleniową tradycję.
Winnica o powierzchni niecałych 13,5 ha – w 98% przeznaczona na Rieslingi, a jedynie w 2% na Pinot Noir - odznacza się bardzo łagodnym, prawie śródziemnomorskim klimatem. W skład winnicy wchodzi kilka pojedynczych, renomowanych parceli – Domdechaney, Kirchenstück, Hölle, Stein, Stielweg i Reichestal.

Gleby powstały tu z łupków gliniastych, kwarcytu, fyllitu, osadów trzeciorzędowych i lessów - pyłu pozostałego po epoce lodowcowej. Podłoże doskonale znajduje swoje odzwierciedlenie w winach, dając charakterystyczne, mineralne wina z produkcją roczną 90 000 butelek.

W winnicy Domdechant powstają wina zgodnie z klasyfikacją VDP narzucającą surowe wytyczne. Są tam wina tylko najwyższej jakości:
 • Großes Gewächse, a w skrócie GG to najlepsze wina o złożonym smaku, wyrazistym charakterze i szczególnym potencjale dojrzałości. To też najwyższej jakości niemieckie winnice, gdzie specjalne lokalizacje są dokładnie wyznaczone. Na tej winnicy powstaje  Riesling QbA trocken.
 • Erste Gewächse to winnice pierwszej klasy o charakterystycznych cechach, które zapewniają optymalne warunki wzrostu winorośli. Lokalizacje są też ustalane przez organizację. Do tej grupy win należy Riesling Qualitätswein trocken.
 • Gutswein to domowe wina klasy podstawowej jak Riesling QbA trocken, Riesling feinherb.
Ponadto specjalizują się w słodkich Rieslingach Spätlese, Auslese, Beerenauslese, Trockenberenauslese oraz Eisweinach, czyli winach lodowych. Produkują też niewiele Pinot Noir oraz wina musujące. Znane są na całym świecie, chętnie importowane i szybko wypijane. Wyróżniane prestiżowymi nagrodami i  medalami. Wszystkie mają nadane punkty według skali Roberta Parkera.