Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

FABADA ASTURIANA


W Górach Kantabryjskich, pośród pastwisk i lasów, mieszkańcy Asturii przygotowywali fabadę głównie zimą. Według legendy to „ta potrawa zdecydowała” o istnieniu chrześcijaństwa na półwyspie i ocaliła Hiszpanię przed zagładą w bitwie z muzułmańskimi żołnierzami, którzy zostali syto poczęstowani fabadą. Efekt uboczny sprawił - tak jak w moim przypadku - że żołnierze poczuli się błogo i sennie. Wtedy zaatakowali ich chrześcijanie i rozgromili ociężałych i śpiących Maurów.


Autor Adrian Stojewski
Adrian Stojewski – kucharz, podróżnik i bloger – hiszpanskiesmaki.pl a także absolwent Technikum Gastronomicznego i jednej z dwóch wyższych uczelni gastronomicznych w Hiszpanii – UCAM. Członek Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej. Adrian uczył się gotować od mistrzów kuchni hiszpańskiej z gwiazdkami Michelin, takich jak: Kiko Moya, Fran Martinez, Ivan Cerdeño Lopez, María José San Román czy Pablo González. Jego miłość do kuchni Półwyspu Iberyjskiego zrodziła się w trakcie 40 dniowej podróży, podczas której porównywał kuchnię w 22 miejscach Hiszpanii i Portugalii.

Fabada asturiana

LISTA ZAKUPÓW (dla 4 - 6 osób)

 1. 500 g białej fasoli typu „Jasiek”,
 2. 200 g chorizo,
 3. 200 g kaszanki,
 4. 200 g wędzonego boczku,
 5. 200 g golonki wieprzowej,
 6. 2 łyżki słodkiej mielonej papryki,
 7. 2 szczypty szafranu,
 8. 2 małe cebule,
 9. 2 ząbki czosnku,
 10. Sól do smaku.

Sposób przygotowania

 • Białą fasolę wkładamy do miski z wodą i moczymy przynajmniej 6-8 godzin.
 • Golonkę wkładamy do innego naczynia i zalewamy 1 litrem wody, pozostawiając ją na tyle samo czasu co białą fasolę.
 • Boczek i chorizo kroimy w plastry a cebulę i czosnek obieramy. To wszystko wraz z namoczoną fasolą, wrzucamy do wody z golonką i zagotowujemy, pamiętając o usuwaniu na bieżąco szumowin z wierzchu.
 • Następnie dodajemy łyżeczkę mielonej papryki oraz szafran. Na małym ogniu dusimy przez przynajmniej godzinę.
 • Gdy fabada zredukuje się zbyt mocno, dodajemy wody.
 • W zależności od rodzaju białej fasoli i ilości czasu, w którym była namaczana w wodzie, fasola osiągnie odpowiednią miękkość w różnym czasie. Możemy nakłuć jedną fasolę by sprawdzić jej miękkość.
 • Gdy fasola będzie miękka, dodajemy kaszankę (najlepiej hiszpańska "morcilla", która jest znacznie słodsza i delikatniejsza niż polska) i gotujemy przez kilka minut.
 • Fabadę serwujemy w glinianych miskach lub głębokich talerzach. Najpierw wlewamy płynną część fabady a następnie kładziemy kawałki mięsa.
 • Smacznego.

Jakiego wina szukać?

Ta treściwa potrawa smakuje nie tylko jesienną, czy zimową porą. Jako danie jednogarnkowe idealnie nadaje się na kociołek w plenerze podczas majówki, czy aktywnych wakacji. Zazwyczaj popija się je cydrem, ale śmiało można też pokusić się o dobór wina. Mimo to, że intensywność smaku w fabadzie jest znacząca i przez to może tłumić walory każdego wina, rozwiązaniem może być mocno skoncentrowane, młode Tempranillo lub 100% wyraziste Cabernet Souvignon. Potrawę uzupełnia tłusta golonka i boczek, a w tym przypadku należy pytać o wina o wyraźnej owocowości i kwasowości. Pamiętajcie, nie wszystkie wina dadzą radę, ale warto poszukiwać i eksperymentować.