Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

 Winiarstwo Republiki Czeskiej


Wino w kulturze Republiki Czeskiej odgrywa ważną rolę, ale jest to rola towarzyska. Nie jest ono „przedmiotem kultu”. W Czechach nie ma śladu snobistycznej otoczki, jaką w ostatnich czasach wino uzyskało w Austrii, czy na Węgrzech. Jednakże zarówno Czechy, jak i Słowacja są predystynowane do produkcji dobrego wina. Są bowiem regionami, które w najbliższych latach najbardziej zyskają na ociepleniu klimatu.

W 2004 r. ustalono taką samą klasyfikację win, jak w Niemczech, której podstawą jest dojrzałość gron podczas zbioru. Wyróżnia się Stolní víno (wino stołowe), Zemské víno (wino regionalne), Jakostní víno (wino jakościowe) oraz Jakostní víno s přívlastkem (wino jakościowe z wyróżnikiem) Wśród najwyższej kategorii jakościowej win, ze względu na stopień dojrzałości gron, wyróżnia się: kabinet (Kabinett), pozdny sber (Spätlese), Výběr z hroznů (Auslese), Výběr z bobulí (Beerenauslese), Výběr z cibéb (TBA) oraz kategorie specjalne: ledove vino (wino lodowe), slamove vino (wino słomkowe, z gron suszonych na słomie), snurove vino (wino słodkie otrzymywane z gron suszonych w przewiewnych pomieszczeniach, gdzie są zwieszane z sufitu na specjalnych sznurach). Czeską osobliwością jest to, że wino w każdej z powyższych 4 kategorii dojrzałości gron może być zarówno wytrawne, jak i słodkie.

Z geograficznego punktu widzenia wyróżnia się regiony (oblast) Czechy i Morawy. W ramach których występują okręgi (podoblast), dzielące się na miasteczka-gminy winiarskie (obec). Wszystkie te informacje zazwyczaj znajdują się na etykiecie wina, umożliwiają w ten sposób identyfikację miejsca pochodzenia.

Czechy i Morawy leżą na północnym skraju klimatycznej strefy uprawy winorośli. Dlatego większość win jest tu koloru białego i są to wina bardzo żywe, o wysokiej kwasowości, ale najczęściej niezbyt wysokiej zawartości alkoholu. Występuje tu klimat kontynentalny. Krzewy rosną na podłożu bazaltowym lub miejscami na wapiennych glebach osadowych; na Morawach gleby składają się z margla, piasku, żwiru lub wapienia.

Czechy znajdują się przy granicy z niemiecką Saksonią. Winnice w większości położone są na prawnym brzegu Łaby, na północ od Pragi. Powstają tu na ogół wina lekkie.

Największe obszary upraw leżą jednak na Morawach, na południe od głównego miasta Brno  – w szczególności wokół miast Znojmo, Mikulov, Velké Pavlovice i Bzenec.

W Czechach dominują równiny i płaskowyże otoczone niskimi górami. Na wchodzie – na Morawach teren jest bardziej pagórkowaty.

Winiarstwo Republiki Czeskiej pozostaje pod bardzo silnym wpływem kultury austriackiej. Widoczne jest to m. in. w uprawianych szczepach. W ramach odmian białych występują tu: Veltlínské Zelené (Grüner Veltliner), Ryzlink Vlašský (Welschriesling/Olaszriesling), Sauvignon Blanc, Rulandské Bílé (Pinot Blanc), Rulandské šedé (Pinot Gris), Tramín Červený (Gewürztraminer),  Ryzlink Rýnský (Riesling) oraz Chardonnay.

Wśród szczepów czerwonych dominują: Modrý Portugal, Frankovka Modrá (Kékfrankos/ Blaufränkisch), Svatovavřinecké (St. Laurent), Zweigeltrebe (Zweigelt). Spotyka się także międzynarodowe: Rulandské Modré (Pinot Noir/ Spätburgunder), Cabernet Sauvignon oraz Merlot.

W winiarstwie Czeskim odnotowuje się dość istotną zmianę, coraz więcej jest win poważnych, prawdziwie mineralnych, ukazujących character terroir, a mniej win rustykalnych, lekko utlenionych, czy też niedbale półwytrawnych lub półsłodkich.

Ciekawostka
  • Czesi, jako jedyny naród na świecie zamiast mocy i struktury wielbią w swych winach kwasowość,
  • W języku czeskim istnieje czułe zdrobnienie kyselinka, czyli „ta słodka mała kwasowość”,
  • Czeską specyfiką jest podawanie zawartości alkoholu do dwóch miejsc po przecinku. W przypadku innych krajów mogłoby to wzbudzać nieufność, co do jakości wina. W przypadku win z Republiki Czeskiej jest to normalna praktyka,
  • Oprócz standardowych butelek 0,75 l i 0,375 l. w Republice Czeskiej spotykamy także inne rozmiary butelek: 0,35 l, 0,5 l a, dla win słodkich nawet 0,2 l.