Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Winiarstwo niemieckie


Z Niemiec pochodzi zaledwie 3% światowej produkcji wina (narodowym trunkiem jest tu piwo). Wina są w dużej mierze zależne od aktualnych warunków pogodowych. Większość najlepszych niemieckich winnic jest bowiem położonych na północnych krańcach obszaru, gdzie dojrzewają jeszcze winorośle. Chociaż wina stołowe i regionalne produkuje się nawet na północy Niemiec, większość win jakościowych powstaje na południowym zachodzie kraju. Właściwie w Niemczech są dość ograniczone możliwości do tego, by produkować wina światowej klasy. A przecież dojrzewają tu wyroby o rasowej elegancji, jakiej nie uzyska się nigdzie indziej. Tajemnica kryje się w równowadze między dwoma składnikami, które z pozoru same w sobie nie wydają się specjalnie atrakcyjnie: to cukier i kwas. Cukier bez kwasu byłby mdły, kwas bez cukru natomiast – gryzący. W znakomitych latach jednak oba te elementy są tak dobrze wyważone, że nieuchronnie uszlachetniają wina, czyniąc z nich dzieła sztuki. Dla miłośników win jest to jeden z najważniejszych krajów produkujących wino. Ostatnie lata to okres wielkich sukcesów win niemieckich na całym świecie. Poza zaś niektórymi apelacjami francuskimi i lżejszymi winami z Austrii trudno znaleźć dziś w Europie tak dobre wina białe w tak niskich cenach.

Najważniejszymi regionami produkcji wina w Niemczech są: Hesja Nadreńska, Rheingau, Mozela, Palatynat oraz Nahe.

Klasyfikacja win niemieckich może przyprawić o zawrót głowy. Najważniejszy jest stopień wytrawności bądź słodyczy wina. W innych krajach nie ma on wielkiego znaczenia, wina najczęściej są albo wytrawne, albo słodkie. W Niemczech jest inaczej. Najprościej mówiąc jeśli na etykiecie nie występuje określenie trocken, halbtroken lub feinherb mamy do czynienia z winem fruchtig – które oznacza wino „owocowe” z wyczuwalną słodyczą. Wyróżniamy tu Tafelwien – wina stołowe, Landwein – regionalne i najważniejsze Qualitätswein – wina jakościowe, wśród których, ze względu na stopień dojrzałości gron powstają wina typu: Kabinett – lekkie, przeznaczone do szybkiego picia, Spätlese – z późnych zbiorów, zyskują na koncentracji, Auslese – selektywny zbiór, w czasie którego zrywa się tylko najdojrzalsze lub już przejrzałe kiście, Beerenauslese – słodkie z gron dotkniętych szlachetną pleśnią, wybieranych pojedynczo z kiści nadal rosnących na krzaku, Trockenbeerenauslese – z kiści zbiera się tylko jagody całkiem wysuszone przez pleśń na rodzynki, Eiswein (wino lodowe) – powstaje z gron ściętych pierwszym przymrozkiem. Ponadto w 2004 r. wprowadzono system klasyfikacji winnic analogiczny do burgundzkich grand crus, gdzie
80 najlepszych w całym kraju winnic otrzymało nazwę Erste Lage.

Niemcy to przede wszystkim ojczyzna Rieslinga, postrzeganego przez wielu ekspertów jako najszlachetniejsza z białych odmian winorośli. Pozostaje on najważniejszą odmianą południowych Niemiec. Długi sezon wegetacyjny i częste występowanie szlachetnej pleśni sprawiają, że powstają tu jedne z najgenialniejszych słodkich win na świecie. Istnieją przy tym dwa style niemieckiego Rieslinga – jeden to dość potężne wina wytrawne, zbliżone stylem do alzackich, drugi zaś, znacznie bardziej dla Niemiec charakterystyczny, to wina delikatne, lekko słodkie. Wartość Rieslinga tkwi w aromatycznym bogactwie (jest to szczep dający wina o najbardziej złożonych i intrygujących bukietach), ale także w zdolności do przekazywania smaków mineralnych, charakteru terroir, z którą żaden szczep na świecie nie może się równać. Udział Rieslinga w ogólnym bilansie upraw winorośli w Niemczech to ok. 20%.

Odmiana műller-thurgau wyhodowana w 1882 roku, będąca krzyżówką dwóch szczepów – Rieslinga i Chasselas (zwana też Rivaner), znacznie wcześniej dojrzewa i daje bogatsze zbiory. Stanowi ok. 14% ogólnej uprawy winorośli w Niemczech.

Silvaner ma historyczne znaczenie we Frankonii i osiąga tam lepsze rezultaty niż riesling. Może nabierać cech ziemistych, ziołowych, zdaje się jednak czerpać na ziemiach wapienno-gliniastych tyle minerałów z gleby, że przypomina niemal krystalicznie przenikliwe wina z chablis. Stanowi ok. 5% całości upraw.

W wielu winnicach badeńskich i niektórych palatynackich najwyżej ceni się szarego (Pinot Gris) i białego (Pinot Blanc) pinota zwanych tu Weissburgunderem i Grauburgunderem.
Białe wina produkuje się również z odmian międzynarodowych Chardonnay oraz Sauvignon Blanc. Jest także sporo dobrych win musujących określanych jako Sekt, stanowiących niezłą alternatywę dla szampana.

Wielkich sukcesów w dziedzinie win czerwonych Niemcy na razie nie mają. Wyróżniają się przede wszystkim wina ze szczepu Spätburgunder, czyli Pinot Noir.

Starzenie w nowych, dębowych beczkach odgrywa pewną rolę przy produkcji win czerwonych, producenci białych raczej go unikają.

Ciekawostka
W przypadku niemieckich win, liczbą godną zapamiętania jest 85:
  • 85% produkowanych w Niemczech win to wina białe,
  • jeśli na etykiecie podana jest nazwa szczepu oznacza to, że jego zawartość w winie wynosico najmniej 85%,
  • jeśli na etykiecie wina podany jest rocznik oznacza to, że gron z tego rocznika musi być w winie co najmniej 85%.