Logo Przyjaciele Na Winie Mobile
Baner Wino zawiera siarczyny

Uwaga! Wino zawiera siarczyny!

Opublikowane: 2017-09-26
 

Widoczna na etykietach win - zarówno tych tańszych, jak i tych z wyższej półki informacja, że wino "ZAWIERA SIARCZYNY" może wzbudzać wśród konsumentów niepokój. Ich obecność kojarzy się z niską jakością i składnikiem chemicznym szkodliwym dla zdrowia. Tymczasem dwutlenek siarki to naturalna substancja wykorzystywana w procesie fermentacji niemal od zawsze. Już w czasach rzymskich Pliniusz Starszy opisał konserwacyjne właściwości siarki. Skąd więc to całe zamieszanie?

Za wszystkim stoi dyrektywa Unii Europejskiej, która ma na celu ochronę zdrowia osób uczulonych na SO2. Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) dzienne spożycie dwutlenku siarki nie powinno przekraczać 0,7mg/kg masy ciała. Na przestrzeni ostatniej dekady zawartość siarczynów w litrze wina spadła prawie o połowę, będąc obecnie na najniższym możliwym poziomie 10 mg/l. Nie ma się więc czego obawiać, gdyż siarka w takich ilościach jest absolutnie bezpieczna. Znacznie więcej siarczynów znajduje się np. w wigilijnym kompocie z suszonych owoców, gdzie dla przykładu, w kilogramie suszu spotkamy 1000 mg siarki. SO2 znajdziemy też w suszonych kiełbasach, pieczywie, soku pomarańczowym, puszkach konserwowych czy marynatach.

Dwutlenek siarki ma pozytywny wpływ na kondycję wina aby było ono smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Chroni je przed pleśnią i zmianami biochemicznymi, niszczy mikroorganizmy, hamuje działanie enzymów i neutralizuje uboczne produkty fermentacji. Ponadto odświeża wino, wspiera bakterie kwasu mlekowego, wzmacnia jego smak i zapach. Warto też wiedzieć, że gdyby nie związki siarki, zawartość wielu butelek po otwarciu mogłaby okazać się zepsuta, a wina czerwone mogłyby przybrać niebieską lub fioletową barwę.

Zatem zapamiętajmy: Wina z siarczynami to konieczność, jak obecność winogron w winie. Dbają o jakość trunku i nasze bezpieczeństwo. Nie ma się więc czego obawiać - lepiej skupić swoją uwagę na prawdziwej przyjemności i radości z degustacji wina. Na zdrowie!