Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Po co i jak dekantować wino?

Opublikowane: 2018-01-24

Dekantacja

  1. Słownik Języka Polskiego informuje, że dekantacja to oddzielanie cieczy od osadu.
  2. Z chemicznego punktu widzenia to metoda rozdzielania cieczy od ciał stałych w czasie. Trzeba poczekać, aż w mieszaninie osiądzie osad i wtedy ostrożnie zlewa się klarowną ciecz. Innymi słowy to zlanie czystej substancji znad zanieczyszczeń.
  3. W świecie winiarskim dekantacja oznacza dokładnie to samo, tylko cieczą, która ma nabrać przejrzystości oraz klarowności jest tylko zawsze i wyłącznie wino. Polega ona na jego przelaniu z butelki do dekantera, czyli szklanego naczynia specjalnie do tego celu przygotowanego. Kształty dekanterów bywają różne, jednak w konsekwencji to nie jest najważniejsze. Warunkiem dobrze przeprowadzonej dekantacji jest to, by były z przezroczystego szkła i czyste.

W jakim celu dekantujemy wino?

CZYSZCZENIE

Dektantacja - czyszczenie Odseparowanie wina od osadu, który w naturalny sposób pojawia się w butelce podczas dojrzewania wina. Filtrowanie wina to raczej zabieg estetyczny. Można też pić wino mętne czy z osadem, jak to robią miłośnicy win naturalnych. Uznają, że pływające drobinki są elementem struktury wina, a dekantacja mogłaby jedynie osłabić ulotne aromaty powstałe na drodze naturalnej winifikacji.

WYŁAGODZENIE

Dektantacja - wyłagodzenie Młode wina o wysokiej zawartości tanin dekantuje się, by usunąć nieprzyjemną cierpkość i szorstkość. Gdy tanina złagodnieje, sprawia wrażenie bardziej zintegrowanej z winem.

BUDZENIE

Dektantacja - budzenie Budzenie - naturalnie towarzyszy przy okazji każdej dekantacji, czyli napowietrzamy wino dopuszczając do niego więcej tlenu. Wydobywa się w ten sposób ukryty bukiet i uśpione walory smakowe wina.

USUWANIE

Dektantacja - usuwanie Usuwanie - nieprzyjemnych pierwszych zapachów, które mogą się wydobywać zaraz po otwarciu butelki. Dotyczy to win z określonych siedlisk lub konkretnych szczepów.

Jakie wina dekantować?

  • Czerwone posiadające osad, czyli długo dojrzewające w beczce i leżakujące w butelce, gdzie w naturalny sposób wytrąca się osad w postaci cząsteczek tanin i substancji barwiących.
  • Taniczne, szczególnie młode.
  • Dojrzałe wina białe lub czerwone, które długo leżakowały w butelce i w których zapachu wyczuwalna jest pleśń lub stęchlizna, co może być skutkiem redukcji tlenu.
  • Młode wina białe w zapachu, których wyczuwa się nadmiar nieprzyjemnego dwutlenku siarki. Jej woń powinna ulotnić się zaraz po dekantacji.
  • Wina musujące, w których stężenie gazu jest za duże. Dekantacja obniża wówczas poziom dwutlenku węgla.
  • Wszelkie wina, w których wyczuwamy lekko nieprzyjemny zapach. W ten sposób dajemy im szansę na obronę.
  • A tak naprawdę szybka, krótka dekantacja nie powinna zaszkodzić żadnemu winu.

Jak przeprowadzić dekantację?

KROK 1

Dektantacja - osad Na dobę przed otwarciem butelki zaleca się utrzymanie jej w pozycji pionowej, aby cały osad opadł na dno.

KROK 2

Dektantacja - osad Sięgnijcie po karafkę dekantacyjną, może być też wysoki słoik, dzbanek lub inne szklane naczynie, albo po prostu kieliszek.

KROK 3

Dektantacja - osad Przepłuczcie naczynie gorącą wodą.
Ponieważ winom białym i dojrzałym różowym też zdarza się dekantacja, naczynie można przed użyciem dodatkowo schłodzić, albo umieścić w wypełnionym wodą i lodem coolerze.

KROK 4

Dektantacja - osad Otwórzcie butelkę bardzo ostrożnie, bez jej poruszania.

KROK 5

Dektantacja - osad Następnie do tego samego naczynia wlejcie odrobinę wina i poobracajcie nią tak, by wino obmyło ścianki.

KROK 6

Dektantacja - osad Zlejcie wino do kieliszka.

KROK 7

Dektantacja - osad
Wino z butelki przelejcie do dekantera, najlepiej z dużej wysokości, aby wytworzyć jak najwięcej piany, a następnie energicznie zakręćcie naczyniem. Podczas przelewania zwróćcie uwagę, aby osad pozostały w butelce nie przedostał się wraz z winem do dekantera. Zatrzymajcie nalewanie, kiedy w szyjce butelki dostrzeżecie pierwsze ślady osadu.

Można się o tym przekonać podświetlając szyjkę butelki. Należy podstawić palącą się świeczkę, latarkę lub inne źródło światła, co umożliwi dostrzeżenie momentu pojawienia się osadu.

KROK 8

Dektantacja - osad Po przelaniu spróbujcie wina z dekantera. Odrobinę nalejcie do kieliszka, spróbujcie i oceńcie.

KROK 9

Dektantacja - osad Dekanter z winem odstawcie, bo teraz potrzebny jest czas. Tu nie ma reguł, czy powinna to być godzina, pół dnia, czy cały dzień. Ten etap zależy od charakteru wina.

Zadanie

Jeśli wiesz o winie niewiele, a chcesz przekonać się, czy dane wino warto zdekantować, wystarczy przelać jego odrobinę do dużego kieliszka w kształcie balona. Powąchaj, zapamiętaj zapach i pozostaw na około godzinę i po czym ponownie wróć do wąchania. Jeśli wino zmieniło się na lepsze – dekantuj. Jeśli nie, to wino nie potrzebuje napowietrzania.