Logo Przyjaciele Na Winie Mobile
Jakie wino do grilla

Jakie wino do grilla?

Opublikowane: 2018-04-22

Do grillowanego mięsa, kiełbasek i kaszanki pasuje wiele win czerwonych, ale na majówkę mogą to być wina lekkie, świeże, owocowe. Do mięs tłustych typu karkówka dobieramy wina wytrawne, lekko kwaśniejsze.

Nie szukamy win ciężkich i starzonych w beczce. Pytamy o wina bardziej soczyste i nieskomplikowane, bo lepiej pasują do jedzenia przygotowywanego na świeżym powietrzu.

Rozpalając grill możemy też śmiało myśleć o winach białych. Oprócz zwolenników steków i karkówki, będą też chętni na łososia, kurczaka, albo grillowane warzywa. Prawdopodobnie na stole znajdą się też zielone sałaty i inne sałatki. Białe wino obroni się znakomicie, zwłaszcza, że w majowe ciepłe dni nic tak dobrze nie gasi pragnienia. Świeże, aromatyczne wino białe pasować będzie też do białych i delikatnych mięs, jak cielęcina, czy schab.

Lekkiego „grilla” można połączyć z wytrawnym winem różowym, które na pewno sprawdzi się też jako appetitiv.

Doskonałym uwieńczeniem imprezy plenerowej będą pieczone owoce słodkie typu banan, ananas lub bardziej winne typu jabłko. Śmiało mogą pełnić rolę deseru w połączeniu z winem w półwytrawnej lub półsłodkiej wersji.

Ważna wskazówka. Wina pite na powietrzu muszą być schłodzone i dotyczy to też win czerwonych. Zbyt ciepłe tracą wszystkie swoje walory. Postarajcie się je wcześniej wstawić do lodówki.

Trafnym pomysłem na grillowanie są wina bag in box. Rozwiązują problem otwierania butelek, znikającego korkociągu i pozwalają na samoobsługę. Wina w bag in box po otwarciu zachowują świeżość i dobrą jakość znacznie dłużej niż wina w butelkach. Dodatkowo wina w kartonach są tańsze. Śmiało można zaprosić większe grono znajomych i przyjaciół.