Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Co ma korek do zakrętki?

Opublikowane: 2017-10-05
 
Sprawa zamknięcia butelki z winem od lat budzi nie lada kontrowersje. Jedni całkowicie odrzucają zakrętkę, jako niejakościowe zamknięcie butelki, drudzy ją tolerują, a istnieją też i tacy, którzy zakrętki preferują.

Początki korkowej rewolucji miały swoje miejsce już ponad 50 lat temu, gdy głównym producentem tego surowca była Portugalia. Z uwagi na przewagę rynkową dochodziło nawet do takich paradoksów, że korek przewyższał niejednokrotnie wartość zamykanego nim trunku, a ceny win stale rosły. Niezadowolenie konsumentów i samych winiarzy spowodowało początek poszukiwań alternatyw dla tradycyjnych zamknięć wina i otwarcie wielkiej publicznej dyskusji.

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rodzajów zamknięć butelek wina. Najbardziej znaną metodą jest oczywiście korek, wykonany z kawałka kory dębu korkowego. Funkcjonują również korki ze sklejonego miału lub krążków, korki syntetyczne lub szklane, metalowe zakrętki, a nawet metalowe kapsle. Wina średniej i niższej klasy coraz częściej zamykane są wyrobami syntetycznymi, a te z wyższej półki przekornie sprzedawane są z metalową nakrętką. Czy ma to jednak jakieś znaczenie?

Korek naturalny jest przede wszystkim symbolem elegancji. Wielu koneserów nie wyobraża sobie podania wina, którego otwarcie nie wymaga użycia korkociągu. Ponadto, na rynku istnieje wiele win o potencjale do długiego dojrzewania, a do tego konieczny jest minimalny dopływ tlenu, jaki właśnie zapewnia korek dębowy. Warto również wspomnieć, że jest to produkt ekologiczny, czyli przyjazny dla środowiska naturalnego. Jest też wodo- i ognioodporny. Wśród wielu zalet, jego największą wadą jest występująca często tzw. “choroba korkowa”, za którą odpowiedzialny jest związek chemiczny TCA, dotykająca nawet 1 na 10 win. Istnieje również możliwość utlenienia się wina, spowodowana przez nadmiar powietrza, a co za tym idzie - utrata jego walorów smakowych. Koszty produkcji naturalnego korka również działają na jego niekorzyść, gdyż w porównaniu do nakrętki, są one ok. 10 razy wyższe. Przechowywanie takich win jest też bardziej problematyczne, ponieważ należy chronić je przed wilgocią, która powoduje samoistne psucie się wina.

Z uwagi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą korkowe zamknięcie, producenci win chętnie sięgają po metalowe nakrętki. Pierwszą i podstawową rzeczą jest fakt, iż jej użycie wcale nie świadczy o klasie wina i nie należy go traktować, jako wina gorszego sortu. Zakrętki są materiałem sterylnym, który jest łatwy w obróbce i tani w produkcji. Dzięki niej młode wina nie ulatniają się i dłużej zachowują swoją świeżość. Przy jej użyciu zagrożenie wadą korkową praktycznie nie istnieje, a dzięki mniejszemu dopływowi powietrza, wino może być mniej siarkowane. Zakrętka jest symbolem ukończonego procesu fermentacji, a więc gwarantuje stałe parametry aromatyczne i smakowe kolejnych butelek tego samego wina. Łatwiejsze jest również jej otwieranie i zamykanie, bez konieczności użycia korkociągu. Warto również zaznaczyć, że warunki konieczne do przechowywania wina są minimalne - nie przeszkadza tu wilgotność powietrza, ani przechowywanie butelki w poziomie. Jest za to produktem zupełnie nieekologicznym, a wina nią zamknięte wydają się mało eleganckie i tanie. Ponadto, z uwagi na brak przepuszczalności tlenu, możliwe jest zajście odwrotności utlenienia, czyli redukcja wina.

Jak widać, sprawa nie jest taka prosta, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Korki wydają się być idealne dla win wymagających leżakowania, aby mogły rozwijać się i cieszyć konsumentów nowymi aromatami. Zakrętki z kolei, świetnie sprawdzą się przy winach świeżych, które dłużej utrzymają pożądaną młodość. Korek jest symbolem tradycji i luksusu, a zakrętka oznaką wygody i nowoczesności. Czasy się zmieniają, konsumenci i producenci również, zatem nie dyskwalifikujmy wina ze względu na jego zamknięcie - szukajmy, próbujmy, a przede wszystkim - cieszmy się nim!