Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Czy białe wino można produkować z czerwonych odmian winogron?

Opublikowane: 2017-10-18

Zaczynamy od ogółu. Można!
Barwa wina w całości pochodzi z koloru winogronowych skórek. To pigmenty w nich zawarte barwią wino na czerwono lub nie. Co ciekawe, potocznie używa się podziału na winogrona białe i czerwone, a one mają tak naprawdę barwę zieloną, żółtą, a niektóre odmiany mocno dojrzałe lub przejrzałe - złotą i pomarańczową, zaś czerwone - niebieską, granatową lub fioletową.

Jak więc jest z tym kolorem?
Kiedy rozpoczyna się proces fermentacji czerwonych gron, barwniki wypłukiwane są ze skórek przez tworzący się z cukru alkohol i może to trwać nawet kilka tygodni. Następnie moszcz zostaje usunięty a powstałe wino rozlewane jest do butelek lub beczek. Właśnie wtedy, dzięki leżakowaniu, czerwony kolor nabiera dodatkowo przejrzystości, by w kieliszku błyszczeć oraz wyglądać krystalicznie i świetliście.
Natomiast, jeśli bezpośrednio po winobraniu skórka z czerwonych gron zostanie usunięta a do fermentacji dostanie się tylko miąższ z jagody, wino nie będzie już czerwone - pozostanie białe.

Sprawdzamy z jakich winogron powstało wino.
Jeśli na pierwszy rzut oka nie jesteśmy pewni, czy w butelce jest wino białe, czy czerwone, to takich informacji poszukujemy na etykiecie. Mogą to być nazwy typu: red, rose czy rosso, albo white, blanc czy bianco. Wina bardziej ambitne mają na etykiecie nazwy szczepów - i tu wymagana jest wiedza, czy dany szczep należy do grupy odmian białych czy czerwonych. Jeśli w tym temacie nadal czujemy się zakłopotani, pomocnym może okazać się sprzedawca w winotece.

Inne nazewnictwo.
Na etykiecie można spotkać się też z określeniem Blanc de Blanc , czyli “białe z białych” lub Blanc de Noirs, czyli “białe z ciemnych”. Pierwszy termin stosowany jest dla białych win z jasnych gron, kojarzony głównie z Francją i ze szczepem Chardonnay. Drugi termin jest też stosowany dla białych win, ale produkowanych z czerwonych gron i warto go zapamiętać. Takie wino może być nietuzinkowym prezentem lub miłym zaskoczeniem podczas towarzyskiego spotkania. Co ciekawe, kolor wina „Blanc de Noir” rzadko będzie czysto biały, czy nawet przezroczysty. Towarzyszy tym winom w tle poświata mocno rozrzedzonej czerwieni, stąd mają odcień bladoróżowy, morelowy lub nawet łososiowy. Najczęściej spotykany jest w przypadku szampanów z Champanii produkowanych ze szczepu Pinot Noir, ale nie tylko.

W tym momencie temat można uznać za zamknięty, jednak w każdej regule jest wyjątek. Istnieją też szczepy, w których jagody mają zarówno ciemną skórkę jak i miąższ. Tu nigdy nie będzie dylematu: wino z takich odmian zawsze będzie czerwone.