Logo Przyjaciele Na Winie Mobile

Wina z Somló

Opublikowane: 2018-04-24


CZYTAJ WIĘCEJ

Temperatura podawania wina

Opublikowane: 2018-03-07

Wino w kieliszku szybko się ogrzewa, trzeba je podać o 1⁰C - 2⁰C chłodniejsze, niż wynosi temperatura, w której powinno się je pić.


CZYTAJ WIĘCEJ

Czego potrzebujemy do degustacji oprócz kieliszka i wina?

Opublikowane: 2018-02-20

W procesie degustacji uruchamiamy zmysły: wzroku, węchu, smaku, słuchu i dotyku. 


CZYTAJ WIĘCEJ

Co pasuje, a co nie pasuje do wina

Opublikowane: 2018-02-15

Dobierając wino do potrawy, trzeba pamiętać, że w jamie ustnej następuje synteza wrażeń smakowych i zapachowych potrawy i wina, a w jej wyniku powstają nowe odczucia, często znacznie odbiegające od wyjściowych.


CZYTAJ WIĘCEJ

Wino musujące - ściąga

Opublikowane: 2018-02-13

Szampan, Cava, Franciacorta, Prosecco, Lambrusco, Asti, Sekt, Espumante to nazwy opularnych win musujących. Nasza ściąga pomoże Wam szybko ocenić na jaki rodzaj "bąbli"  macie ochotę.


CZYTAJ WIĘCEJ

Wszystkie twarze niemieckiego Rieslinga

Opublikowane: 2018-02-10

Bezapelacyjnie Riesling to król wśród białych odmian winorośli.  To jeden szczep, a nieskończenie wiele wariantów smakowych. Rieslingi mogą być nie tylko mocno, średnio i lekko kwaśne, ale także półwytrawne, półsłodkie, aż po słodkie i bardzo słodkie.


CZYTAJ WIĘCEJ

Wino i czekolada, czy to połączenie idealne?

Opublikowane: 2018-02-02

Słodkie do słodkiego – to nie zawsze musi wyglądać zachęcająco. Może się okazać, że słodyczy jest zbyt dużo, że smaki są mdłe, zbyt intensywne.Jest rozwiązanie - słodycz zderzona z delikatną goryczką i miękkimi taninami


CZYTAJ WIĘCEJ

Po co i jak dekantować wino?

Opublikowane: 2018-01-24

Żeby zrozumieć proces dekantacji musimy poznać odpowiedzi na 3 pytania:

  • W jakim celu dekantujemy wino?
  • Jakie wina dekantować?
  • Jak przeprowadzić dekantację?


CZYTAJ WIĘCEJ

Czy wszystkie wina musujące to szampany?

Opublikowane: 2018-01-19

Potocznie szampanem określa się każde wino musujące, a to jest nieścisłość. Każdy szampan jest winem musującym, ale nie każde wino musujące jest szampanem.


CZYTAJ WIĘCEJ

Czym jest tanina?

Opublikowane: 2018-01-10

Sami możecie się o tym przekonać pijąc na przykład bardzo mocny napar herbaty lub jedząc orzechy włoskie, niedojrzałe owoce, czy degustując odpowiednio dobrane czerwone wino.


CZYTAJ WIĘCEJ

Na co zwracać uwagę przy doborze wina do potraw świąteczno-wigilijnych

Opublikowane: 2017-12-14

Święta Bożego Narodzenia to tradycja. To też czas poświęcony Najbliższym, Przyjaciołom, Znajomym. W wielu domach gości rodzinna atmosfera, dlatego nie może w nim zabraknąć ważnego miejsca - stołu, a na stole Świątecznych potraw. Coraz częściej na nim pojawia się też wino. I tu rodzi się pytanie, jakie wino wybrać?


CZYTAJ WIĘCEJ

Winiarstwo niemieckie

Opublikowane: 2017-11-05

Z Niemiec pochodzi zaledwie 3% światowej produkcji wina (narodowym trunkiem jest tu piwo). Wina są w dużej mierze zależne od aktualnych warunków pogodowych. Większość najlepszych niemieckich winnic jest bowiem położonych na północnych krańcach obszaru, gdzie dojrzewają jeszcze winorośle.


CZYTAJ WIĘCEJ

Jak degustujesz, tak się jutro czujesz.

Opublikowane: 2017-11-03

Stare polskie powiedzenie mówi, że “od przybytku głowa nie boli” - a jednak boli! To właśnie zbyt duża ilość wypitego alkoholu wpływa na wątpliwe samopoczucie i przysłowiowego kaca.


CZYTAJ WIĘCEJ

VLOG - Czy to się nagrywa?

Opublikowane: 2017-10-27

Spora dawka humoru od nas :).


CZYTAJ WIĘCEJ

Winiarstwo Republiki Czeskiej

Opublikowane: 2017-10-25

Wino w kulturze Republiki Czeskiej odgrywa ważną rolę, ale jest to rola towarzyska. Nie jest ono „przedmiotem kultu”. W Czechach nie ma śladu snobistycznej otoczki, jaką w ostatnich czasach wino uzyskało w Austrii, czy na Węgrzech. Jednakże zarówno Czechy, jak i Słowacja są predystynowane do produkcji dobrego wina. Są bowiem regionami, które w najbliższych latach najbardziej zyskają na ociepleniu klimatu.


CZYTAJ WIĘCEJ

VLOG - Czy wiesz jak dobrać prezent idealny?

Opublikowane: 2017-10-24

Jaki powinien być idealny prezent? Ma być drogi, a może robiony własnoręcznie? Zapakowany w torebkę czy owinięty wymyślną kokardą? Naszym zdaniem powinien być przede wszystkim przemyślany i idealnie dopasowany! My oczywiście rekomendujemy wino, które dzięki mnogości smaków i aromatów, można dobrać trafnie dla konkretnej osoby i uniknąć prezentowej wpadki :).


CZYTAJ WIĘCEJ

Czy białe wino można produkować z czerwonych odmian winogron?

Opublikowane: 2017-10-18

Zaczynamy od ogółu. Można! Barwa wina w całości pochodzi z koloru winogronowych skórek. To pigmenty w nich zawarte barwią wino na czerwono lub nie. Co ciekawe, potocznie używa się podziału na winogrona białe i czerwone, a one mają tak naprawdę barwę zieloną, żółtą, a niektóre odmiany mocno dojrzałe lub przejrzałe - złotą i pomarańczową, zaś czerwone - niebieską, granatową lub fioletową.


CZYTAJ WIĘCEJ

VLOG - Czy wiesz jak trzymać kieliszek?

Opublikowane: 2017-10-12

Ernest Hemingway napisał kiedyś, że "wszystko czego oczekuję od wina to, aby się nim cieszyć". Przyjemność ta jest rzeczą najważniejszą, jednak by ją osiągnąć, należy pić to, co się lubi i wiedzieć, jak to się robi.


CZYTAJ WIĘCEJ

Winiarstwo węgierskie

Opublikowane: 2017-10-08

Ze wszystkich krajów Europy Wschodniej to właśnie Węgry mogą pochwalić się doskonałymi winami o prawdziwie światowej renomie. Przez stulecia Węgry szczyciły się kulturą jedzenia i wina na najwyższym poziomie, najbardziej szlachetnymi rodzimymi odmianami winorośli oraz doskonale skonstruowanym prawem winiarskim i winiarską tradycją.


CZYTAJ WIĘCEJ

Co ma korek do zakrętki?

Opublikowane: 2017-10-05

Sprawa zamknięcia butelki z winem od lat budzi nie lada kontrowersje. Jedni całkowicie odrzucają zakrętkę, jako niejakościowe zamknięcie butelki, drudzy ją tolerują, a istnieją też i tacy, którzy zakrętki preferują.


CZYTAJ WIĘCEJ

VLOG - Czym jest wino?

Opublikowane: 2017-10-03

Wydaje się, że postawienie pytania: “czym jest wino?”, jest kompletnym banałem. Dla wielu osób jest ono wszystkim, co powstaje z winogron, lub innych owoców i dodatków. A jak jest naprawdę?


CZYTAJ WIĘCEJ

Winiarstwo bułgarskie

Opublikowane: 2017-10-02

Ze wszystkich krajów byłego Bloku Wschodniego to Bułgaria najwięcej skorzystała z nowej sytuacji polityczno-ekonomicznej. Kraj ten zagwarantował sobie dobrą pozycję na rynku dzięki znakomitemu stosunkowi jakości do ceny.
Bułgaria posiada ponad sto mniejszych obszarów upraw należących do 5 wielkich regionów: Równiny Naddunajskiej, Regionu Czarnomorskiego, Regionu Podbałkańskiego, Niziny Trackiej oraz Doliny Strumy.


CZYTAJ WIĘCEJ

Uwaga! Wino zawiera siarczyny!

Opublikowane: 2017-09-26

Widoczna na etykietach win - zarówno tych tańszych, jak i tych z wyższej półki informacja, że wino "ZAWIERA SIARCZYNY" może wzbudzać wśród konsumentów niepokój. Ich obecność kojarzy się z niską jakością i składnikiem chemicznym szkodliwym dla zdrowia. Tymczasem dwutlenek siarki to naturalna substancja wykorzystywana w procesie fermentacji niemal od zawsze.


CZYTAJ WIĘCEJ